Bir Hayat Feneri: Dr Ali Mishal

Bir hayattan çok daha fazlası olan bir kişinin hayatını tarif etmek çok zor ve nereden başlayacağımı bilmiyorum.

O, Kudüs’ün banliyösü olan Lifta’da bahçeli büyük bir evde doğan mutlu bir çocuk muydu; ya da Filistin üzerindeki İngiliz mandasının zalimliklerine katlanmak zorunda olan bir okul çocuğu muydu; yoksa zenginlik içinde geçen çocukluğundan sonra mülteci olup ailesiyle Ürdün’de Zarqa mülteci kampında bir çadırda kalıp aşırı yoksulluk içinde büyüyen bir mülteci miydi.. belki de hepsiydi.

O, dehası ve akademik başarılarından ötürü okulunun son yılı için Amman’da prestijli bir okul olan Al-Hussain Koleji’nden kabul aldı ve buradan onur derecesi ile mezun oldu. Ailesindeki aşırı yoksulluktan dolayı, onun da ağabeyi gibi öğretmen olup ailesine yardım etmesi bekleniyordu. Fakat ağabeyi onun tıp okuması için yemin etti. Alexandria Üniversitesi’nde tıp okumak için UNRWA bursunu kazanması ise bunu kolaylaştırdı.

Bunların altında kalan hikayesi ise bütün Filistinliler gibidir. Lifta’da komşularının evi 1948’de siyonistler tarafından havaya uçurulduğunda, anne ve dört çocuk Batı Şeria’daki mülteci kampına yürüyerek gitmişlerdi. Baba, elinde sadece eski bir kılıçla geride kalıp savaşacaktı. Nekbe Gününde, siyonistler Lifta’yı işgal edince baba da mülteci kampına geldi. Bir süre Kudüs’ün bir başka banliyösü olan Sheikh Jarrah’a amcalarının yanına gittilerse de siyonist işgal buraya da ulaştı ve Mishal ailesi Zarqa mülteci kampında bir çadırda yaşamaya başladı.

1964’te onur derecesi ile mezun olduğu Alexandria Tıp Okulu’ndan Ürdün’e dönerek Filistin’in özgürlüğüne kavuşması için direnen insanlara öncülük etmeye başladı. Bu süreçte eylemleri nedeniyle birçok kez hapse girip çıktı. Son ve uzun süren tutukluluğu ise ancak 1967 Naksa Gününden sonra Ürdün hükümetinin politik tutukluların tamamının hapisten çıkarılmasına karar vermesinden sonra sona erdi.

1970 Kara Eylül sonrasında sona uzmanlık için Amerika’ya gitmeye karar verdi. Orada da, Filistinliler için eylemler organize etti, mültecilere destek verdi ve Filistin meselesini yaydı. Çalışmaları onu 1981’de Amerikan Müslüman Birliği’nin ilk başkanlığına taşıdı.

80’li yılların ortalarında Ürdün’ün başkenti Amman’da İslam Hastanesinde çalışmaya başladı. Burada tıbbi çalışmaların yanında İslami Tıp Etiği alanındaki çalışmalara yoğunlaştı. Okuma, tartışma, belirleme ve yayınlamayla geçen yılların sonunda bu alanda bulunan en değerli insanlardan olmuştu.

FIMA’nın kurucu başkanı ve sonrasında Executive Director’ü olarak yaptıkları çok önemlidir. Şaşmaz öngörüsü, sarsılmaz kararlılığı, bütüncül hassasiyeti ve bilinçli disipliniyle ürettiği ve edindiği bilgi ve birikimlerini yüzünde hiç eksik etmediği hüzünlü tebessümüyle hep bir eğitim sürecinde durarak tüm dünya sağlıkçılarına aktarma gayretinde oldu. FIMA’yı hep önemseyip hayatında önemli bir yere koydu ve onu hep gelişmeci, yayılmacı ve birleştirici bir yere taşımaya çalıştı.
1999 yılında Ürdün Tıp Birliği başkanlığı için yürüttüğüm.

Aklı ve kalbi İslam, Ümmet ve Filistin dolu bu mümtaz insan FIMA ve Mensupları için uzun yıllar gerçek bir yol gösterici olacak hayatı ve çalışmalarını bırakarak yurduna ve yuvasına hasret olarak bu dünyadan göç etti. Dileriz ki Rabb’imiz onu affetsin ve Cennet’in en yüksek mertebelerini ona nasip etsin ve ailesine barış, sabır ve teselli nasip etsin.

Hepimiz ancak O’na aidiz ve mutlak O’na dönücüyüz. Ne mutlu bunu böyle bilip de yaşayanlara..

Not: Yazı Islamıc Medical Association of Jordan başkanlarından Dr Tareq Tahboub’un çalışmasından özetlenerek hazırlanmıştır.

Bir Hayat Feneri: Dr Ali Mishal

Etkinlik Takvimi

<<Temmuz 2018>>
PSÇPCCP
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

HSV Etkinlikler

26
Ekim
2018

Aile Buluşması 2018

Hayat Vakfı Geleneksel Aile Buluşması 26-29 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam Çam… Devamı...

HSV Duyuru

Bir Hayat Feneri: Dr Ali Mishal

Bir hayattan çok daha fazlası olan bir kişinin hayatını tarif etmek çok Devamı

Geleneksel Aile İftarı Gerçekleştirildi

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın Geleneksel Aile İftarı, 9 Haziran Cumartesi Devamı

Mezuniyet Gecesi Gerçekleştirildi

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın düzenlediği Mezuniyet Gecesi’18 Hayat Dostları’nın katılımı Devamı

HSVeczacı Kozası Yaz Stajı Kayıtları Başladı

Hayat Vakfı Eczacı Kozası olarak Öğrenci İlişkileri Komisyonumuz öğrencilere yaz stajlarını yapabilmeleri Devamı

Prof Dr Mustafa Samastı için tören düzenlendi

Vakfımızın Mütevelli Heyeti Üyesi ve ilk Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr Mustafa Devamı