Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisinin 2020 Yılı 1. Sayısı Çıktı.

Değerli yazar ve okurlarımız, akademisyen meslektaşlarımız,

Ocak 2020 itibarıyla Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi, ikinci (21. yy.) yayın hayatında beşinci, ilk (1933–1954) yayın dönemiyle birlikte ise yirmi beşinci yılına girmiş bulunuyor. Fasılalarla da olsa çeyrek asırdır yayın yapan, Türk bilimsel yayıncılık tarihimizin ilk tıbbi periyodiklerinden biri olan bir dergiyi idamenin sevinci ve kıvancı içindeyiz. Bu ortak, ulusal kazanımımız için, “Anadolu Kliniği’ni Diriltme Projesi”ni en başından beri manen ve maddeten desteklemekte olan Hayat Vakfı Yönetim ve Mütevelli Heyetlerine, ve ardından eserimize olan teveccühü dört yıldır hiç eksilmeyen sizlere teşekkürü borç biliriz. Hayat Vakfı, yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerinin yanı sıra, bir “bilimsel sorumluluk” vizyonuyla bilimsel alan ve aktivitelere olan katkılarını da artırarak sürdürmektedir.

Önceki sayılarımızda belirttiğimiz üzere, ikinci yayın dönemini Ocak 2016’da başlattığımız dergimiz, kısa süre içinde YÖK’ün doçentlik başvuru kriterlerinde esas alınan “TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin”e kabul edilmişti. Ardından Turkiye Citation Index, Google Scholar, Türk Medline (Pleksus), SCILIT, Scientific World Index, AcademicKeys, ResearchBib, J-Gate, ScopeMed, OAJI, DOAJ ve MIAR dizinlerinde de yer bulmuş olmamız dergimize olan rağbeti giderek artırsa da, henüz hedeflediğimiz atıf sayılarına ulaşmış değiliz. Pek yakın gelecekte bu hedefimize de ulaşacağımızı ümit ediyoruz.

Bu sayımızda on orijinal araştırma, bir derleme ve bir vaka sunumu olmak üzere, toplam 12 yazı ile sizlerleyiz. Yazı gönderileri sırasında etik kurul onayı gerektiren yazılar için bu onay belgesinin ibrazını çoktandır zorunlu hale getirmiş olduğumuz üzere, dergimizde bilim etiği ilkelerine kusursuz riayete çok önem veriyoruz. Öte yandan, kimi kez bu belgelerde, gönderilen yazının başlığından farklı bir başlıkla karşılaşıyoruz. Şayet durum bu ise, yazışma yazarından ilgili etik kuruldan temin edilecek ve içinde “… başlıklı yazı daha önce etik kurulumuzdan … tarih ve sayı ile onay almış olan  … çalışmanın bir parçasıdır” ifadesi geçecek bir belge talep ediyoruz. Bu ifade, (yazının kabulü halinde) yayımlanan metnin ilk sayfasına dipnot düşülecek olup etik kurul onayı gerektiren yazılar gönderilirken bu hususa dikkat edilmesi şarttır.

Ayrıca, bilimsel literatür ve yayıncılıkta hiçbir tür intihali kabul etmiyoruz ve değerli yazarlarımızın ancak sehven karışabileceğini bildiğimiz intihal olgusunu tümden bertaraf etmek adına, bundan sonraki dönemde dergimize gönderilen yazılar için bir intihal tespit programından temin edilmiş bir kabul edilebilirlik raporunun da online sistemimize yüklenmesini talep ediyoruz.

Son, fakat eş önemi haiz bir husus, gönderiler sırasında yazı diline göre Türkçe ve İngilizce dil, imla ve gramer kurallarına bir akademisyenden beklenecek genel kültür ve düzeyde uyulmadığı zaman yazıların ön inceleme sürecinde reddedilebileceği hususudur. Takdir edilir ki dergimiz editör ve hakemleri yalnızca bilime olan sevgi ve ilgilerinden ötürü, özveriyle efor sarf etmektedirler. Bilimsel terminoloji, dergimiz kaynak ibraz stili, Türk Dil Kurumu dil ve imla kuralları hiçe sayılarak yazılmış, hakemlere sevkten önce üzerinde çokça mesai ve zaman harcamak gereken muğlak yazıların reddedilebileceğini tekrar ediyor ve bu konuda yazarlarımızdan kendilerine yaraşır hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

Noktalarken, bugüne dek bizden ilgi ve desteğini esirgememiş olan okur, yazar, hakem ve akademisyen meslektaşlarımız olarak 2020’de her şeyin gönlünüzce olmasını diler, arz-ı muhabbet ve hürmet ederiz.


* Ertin H, Yıldırım İ, Temel MK. Cumhuriyet dönemi Türk bilimsel yayıncılığında övünçlerimizden biri: Anadolu Kliniği (1933–1954), Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi (Ocak 2016–bugün), In: İzgöer AZ, Çekin MD (ed.), 2. Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumu Kitabı. İstanbul: Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları; 2017:233–240.

* İngilizce yazılar ise standart Amerikan İngilizcesi ile yazılmalıdır. 

ULAŞ

Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisinin 2020 Yılı 1. Sayısı Çıktı.

Etkinlik Takvimi

<<Şubat 2020>>
PSÇPCCP
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

HSV Etkinlikler

28
Şubat
2020

13. Geleneksel Erkek Öğrenci Kampı

Yıllardır nice güzel kardeşliklere vesile olan erkek öğrenci kampımız bu sene sizleri yine… Devamı...

28
Şubat
2020

Yeme Psikolojisi ve Yeme Davranışı

'Cuma Buluşmaları'nda bu ay, yeme davranışını daha yakından tanımak, değişim hakkında daha fazla… Devamı...

29
Şubat
2020

Bir Nefes Sıhhat İle

Bir Nefes Sıhhat İle... Kışın bahara dönmesine sayılı günler kala, hatırası kalıcı, tarihi… Devamı...

01
Mart
2020

Cami Ziyaretleri 7

Cami Ziyaretleri bu ay Modern Camiler'de! 1 Mart'ta 7.sini düzenleyeceğimiz etkinliğimizde Marmara İlahiyat… Devamı...

06
Mart
2020

13. Geleneksel Kız Öğrenci Kampı

Her sene birbirinden eğlenceli ve öğretici aktivitelerle tanış olduğumuz öğrenci kamplarımızın 13.sünü 6-8… Devamı...

HSV Duyuru

Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisinin 2020 Yılı 1. Sayısı Çıktı.

Değerli yazar ve okurlarımız, akademisyen meslektaşlarımız, Ocak 2020 itibarıyla Anadolu Kliniği Tıp Devamı

BETİM Ajanda 2020 Betim Kitaplığı’ndan Çıktı.

Bu editöryal yazıyı yazmak için masaya oturduğumda, yapay zekanın bu işi yapıp Devamı

“Biyo-Tıp Etiği ve Hukuk” Betim Kitaplığından Çıktı.

Biyo-tıp etiği, muhtaç olanlara gerektiği şekilde yardım etme biçimindeki genel ahlaki yükümün, Devamı

“Tıphane-i Amire ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’den İstanbul Tıp Fakültesi’ne” Betim Kitaplığından Çıktı.

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk mezunlarını verdiği 1843 yılından 1909’a kadar diploma metinleri Devamı

BUYURUN DOSTLAR, BUYURUN

HayatCuması, bindokuzyüzdoksandan beri süregelen bir Hayat Vakfı geleneği. Cerrahpaşa’da, caddeüstünde bulunan yıldızlar Devamı