BUYURUN DOSTLAR, BUYURUN

HayatCuması, bindokuzyüzdoksandan beri süregelen bir Hayat Vakfı geleneği. Cerrahpaşa’da, caddeüstünde bulunan yıldızlar apartmanın üçüncü katında, iki artı bir büyüklüğündeki dairede, geçmiş bin yıllar sorgulanıp, gelecek yüz yıllar kurgulanırken başlamıştı, bu gelenek. Altı kıtalı ve üç okyanuslu dünyamızı aşıp, evreni dolaşan zihinlerimiz, bütün bir haftanın yorgunluğunda ama yıllara uzayan kardeşliğin ve dostluğun özleminde soluklanırken, adıyla müsemma abimizin elinden çıkmış nimetlerden müstefit oluyordu, bedenimiz.

Zaman içinde Konyalı’dan bağış HayatKonağına taşınıp daha da genişlerken çemberimiz, soframız da büyüyüp serpiliyordu. Öğrencilerimiz, bu sofraların olmazsa olmazıydı hep. Ve gelişlerini cumalara taşıyan uzakta yaşayan yakın dostlarımız. Büyük şehrin sakinleri içinse, bu sofralar, yalnızlaştıran kalabalıklardan kaçıp kurtulmanın bulunmaz sebebiydi. Kimi zaman bir dost evinden, kimi zaman bir dost elinden gelen ikramlarımız, hep bir dost cebinden karşılanıyordu. Çok nadir masalara taşınsa da, yere diz çöküp ya da bağdaş kurup oturmanın gereğinde sürüp geldi yıllarca.

Yemek sonrası ise bambaşka alemler yaşanıp durdu, bu HayatCumalarında. Bazen bir köy kahvesi tadında, bazen bir irfan meclisi kıvamında, bazen bir düşünce kuruluşu ağırlığında, bazen bir sıra gecesi hafifliğinde, bazen de komplo tezgahları gürültüsünde geçen akşamlar; yaşlı genç, mezun öğrenci, hoca talebe girdaplarına düşmeden; ayıplanma, küçümsenme dehlizlerine girmeden; büyüklenme, önemsenme açmazlarına kapılmadan; herkesin kendini özgürce ifade ettiği ortamlar oldu. Herkes övenin övgüsünden ve yerenin yergisinden emin oldu, burada. Hep bilindi ki, övülen varsa övülmesi gerektiği içindir ve yerilen varsa yerilmesi şart olduğundandır. Geceyi tülleyen muhabbetler hikmete ererken, gönülleri besleyen sohbetler bilgiye kavuşmak oldu.

Ve, şubeleri kuran can dostların taşımasında, tüm Anadolu’ya erişti, bu meclisler. Arada bir, çarşamba veya perşembe kaçamakları olsa da, cuma, hep tercih edilen oldu. Payitahtta filizlenen HayatÇınarı, kökleriyle toprağına sıkı sıkı tutunurken, dallarıyla koca bir coğrafyayı kucakladı. Şimdi, her CumaHayatında bulunan her HayatDostu, her HayatKonağında bir Hayatİkliminin yaşandığının bilgisinde ve bilincinde, yeni dirençler yığıyor modernitenin önüne.

İnanıyoruz ki, bizden başka kimse yok, zihnimizi ve aklımızı inkara karşı ihata edecek ve inanımızın surlarını yükseltecek kibirden ve küfürden emin kılmak için.

Sizi bu anlam haritası üstünde, İstanbul’dan Şanlıurfa’ya, tüm Anadolu’ya, açılmış her mevzi için katkı vermeye davet ediyoruz. Verdiklerimizle kurulacak her sofra, bedenlerimizden öte gönüllerimizi doyuracak ve o sofraların müdavimleri, gün gelip yedireceklerden olup; hayrın, hakikatın ve adaletin tecellisi için akıl üretip ter dökecekler, biiznillah!

Bağış için tıklayınız.

 

BUYURUN DOSTLAR, BUYURUN

Etkinlik Takvimi

<<Nisan 2020>>
PSÇPCCP
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

HSV Etkinlikler

Kayıtlı yeni etkinlik yoktur.

HSV Duyuru

Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisinin 2020 Yılı 1. Sayısı Çıktı.

Değerli yazar ve okurlarımız, akademisyen meslektaşlarımız, Ocak 2020 itibarıyla Anadolu Kliniği Tıp Devamı

BETİM Ajanda 2020 Betim Kitaplığı’ndan Çıktı.

Bu editöryal yazıyı yazmak için masaya oturduğumda, yapay zekanın bu işi yapıp Devamı

“Biyo-Tıp Etiği ve Hukuk” Betim Kitaplığından Çıktı.

Biyo-tıp etiği, muhtaç olanlara gerektiği şekilde yardım etme biçimindeki genel ahlaki yükümün, Devamı

“Tıphane-i Amire ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’den İstanbul Tıp Fakültesi’ne” Betim Kitaplığından Çıktı.

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk mezunlarını verdiği 1843 yılından 1909’a kadar diploma metinleri Devamı

BUYURUN DOSTLAR, BUYURUN

HayatCuması, bindokuzyüzdoksandan beri süregelen bir Hayat Vakfı geleneği. Cerrahpaşa’da, caddeüstünde bulunan yıldızlar Devamı