Atölye II: Sağlık Çalışanının Hukuki Sorumlulukları


02/03/2019
09:30 - 15:30
Betim, İstanbul Türkiye

Tıbbi uygulama hataları, sağlık hizmetini sunan hekim, hemşire ve ilgili yasaya göre hastaya müdahale yetkisi bulunan fizyoterapist, psikolog veya diyetisyen gibi sağlık personelinin, öneri ve/veya uygulamaları sonucu, hastalığın normal seyrinin dışına çıkarak, iyileşmesinin gecikmesinden hastanın ölümüne kadar geniş bir yelpazedeki koşulların tamamını içermektedir. Ülkemizde de, tıpta görülen değişim ve yenilikler, toplumun eğitim ve bilinç seviyesinin yükselmesi, iletişim/paylaşım olanaklarının yaygınlaşması, sigorta sistemlerinin gelişmesi ve hak arama mücadelesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak tıbbi uygulama hatası iddiası ile yargıya yapılan başvuruların her geçen yıl arttığı bildirilmekte, bu konuda yapılan eğitimler, bilirkişi incelemeleri, hukuki ve adli tıbbi yaklaşım giderek daha çok önem kazanmaktadır. Tıbbi uygulama hataları ülkemizde ve dünyada son yıllarda çok sık tartışılan bir konu haline gelmekle birlikte, sonuçları itibari ile de tedavi hizmetlerinden yaralanan ve bu hizmeti sunan taraflar açısından ehemmiyetini korumaktadır.

Her uygulamada ve eylemde olduğu gibi tıbbi uygulamalarda da bazı riskler bulunabilmektedir. Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi 13. maddede, “tabip ve diş tabibi, ilmî icapları uygun olarak teşhis koyar ve gereken tedaviyi tatbik eder. Bu faaliyetlerinin mutlak surette şifa ile neticelenmemesinden dolayı, deontoloji bakımından muaheze edilemez.” denilmektedir. Bu açıdan tıbbi uygulamalar söz konusu riskler göze alınarak ve yarar – zarar dengesi gözetilerek yapılmaktadır. Hekim, hastanın bilgisi dahilinde (aydınlatma ve rıza) olması durumunda, bu zararların ortaya çıkmasından hukuken sorumlu kabul edilmemektedir.

Özellikle tıp eğitimini bitirdikten sonra farklı sosyokültürel bölgelerde ve her türlü fiziki imkanın bulunamadığı ortamlarda meslek hayatına adım atan genç sağlık çalışanı grubunun ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, tıp hukuku konusunda yapılacak çalışmaların ehemmiyeti daha çok anlaşılacaktır. Sağlık çalışanlarının arasında bu konuda kurulacak iş birliği ve dayanışmanın da inşa edilmesi ile birçok sorunun çözüme kavuşması yönünde bir adım atılması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda düzenlenmesi planlanan Sağlık Çalışanının Hukuki Sorumlulukları Atölye Çalışmaları ile her alandan çeşitli mesleki tecrübesi bulunan hekimler, diş hekimleri, hemşireler, fizyoterapistler, psikolog ve diyetisyenler gibi hasta ile temas eden tüm sağlık çalışanı grupları, sağlık hizmeti yöneticileri ile tıp ve hukuk alanında birikim sahibi akademisyenler bir araya gelecektir.

Üç ayrı program halinde planlanan Sağlık Çalışanlarının Hukuki Sorumlulukları Atölye Çalışmalarının ikincisinde Dahili ve Temel Tıp Bilimleri, Cerrahi Tıp Bilimleri ve Diş Hekimliği başlıkları altında yaşanmış olgu örnekleri esas alınarak grup çalışmaları gerçekleştirilecektir. Çalışmalar sonucunda hazırlanan sunumlar diğer katılımcılarla paylaşılıp konunun uzmanı grup rehberleri ile interaktif bilgi aktarımı yapılabilecektir. Ayrıca çalışanlara Atölye Katılım Belgesi verilecektir.

Atölye çalışma günlerinde kahvaltı, öğle yemeği, çay ve kahve ikram olarak sunulacaktır.
Konu başlıklarına ilgi ve ihtiyaç duyan tüm sağlık çalışanı hanımlar programımıza davetlidir.

Not: Katılım kontenjanla sınırlıdır.

Program
09:30-10:00 İkram (Kahvaltı)
10:00-10:30 Açılış ve Takdimler
10:30-12:30 Atölye Çalışması
12:30-13.30 Öğle Yemeği
13.30-14.45 Sunumlar ve Tartışma
14.45-15.30 Kapanış

Kayıt için tıklayınız.


Harita yükleniyor...
Atölye II: Sağlık Çalışanının Hukuki Sorumlulukları

Sayfayı Paylaş:

ARŞİV

Etkinlik Takvimi

<<Nisan 2019>>
PSÇPCCP
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

HSV Etkinlikler

20
Nisan
2019

Spor Hayat'19 Futbol Turnuvası

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Öğrenci Kozası, yıl boyunca yapılan etkinlik süreçlerinde… Devamı...

26
Nisan
2019

HayatCuması

Vakfımızın kuruluşundan beri sürdürdüğü ve artık her yönüyle gelenekselleşen HayatCuması Etkinlikleri ve Akşam… Devamı...

26
Nisan
2019

Kur’an Bizim Neyimiz Olur?

1966 yılında Siirt’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Siirt’te tamamladı. Hayatına yön veren… Devamı...

28
Nisan
2019

Büyük Eczacı Buluşması

Necip Fazıl Üstad'ın "Yok mudur, sizin köyde, çeken fikir sancısı?" sorusuna cevap verircesine… Devamı...

03
Mayıs
2019

HayatCuması

Vakfımızın kuruluşundan beri sürdürdüğü ve artık her yönüyle gelenekselleşen HayatCuması Etkinlikleri ve Akşam… Devamı...

HSV Duyuru

Betim Ajanda 2019 Çıktı

“Tıpta iki kere iki hep dört etmez, bazen üç, bazen beş eder” Devamı

Hayat Sağlık Dergisinin 18. Sayısı Çıktı

İnsanın maddi çevresini denetlemek, manipüle etmek, değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle, bunlara Devamı

Çocuklar Üşümesin!

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Çocuk Hizmetleri Koordinatörlüğü tarafından 1998 yılından Devamı

Burs başvuruları başladı.

Değerli Öğrenciler, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı geçmişten günümüze nesil yetiştirme Devamı

Hayat Vakfı Şanlıurfa Şubesi burs başvuruları başladı.

Bildiğimizi yapmak için 30 yıl önce yola çıktık ve 30 yıldır da Devamı