Hayat Vakfı » Şubeler » HSV Sivas Şubesi

HSV Sivas Şubesi

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sivas bölgenin önemli kentlerinden biridir. Latince adı Sebastea, ve Ermenice adı Sebastia, Sebasteia veya Samassia olarak bilinen Sivas, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Kazı ve araştırmalarda ele geçen buluntular, yörede ilk yerleşimin Cilalı Taş Devri’ne uzandığını göstermektedir. Sivas topraklarında İç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin kültürleri de yer alır. İç Anadolu Bölgesinde kalan Sivas’ın yüzölçümü 2.768 kilometrekare olup rakım 1.285 metredir.

Halen ilimizde iki üniversite bulunmakta olup buüniversitelerde bir Tıp Fakültesi, bir Diş Hekimliği Fakültesi, bir Eczacılık Fakültesi, beş bölümü olan bir Sağlık Bilimleri Fakültesi ve 15 bölümü olan bir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mevcuttur.

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Sivas Şubesi 15.Ocak.1994 tarihinde Vakıf Mütevelli Heyeti kararı ile kurulmuşken 00.Aaaaa.0000 tarihinden yine Vakıf Mütevelli Heyeti kararı ile kapatılmış ve 00.Aaaaa.0000 tarihinden yine Vakıf Mütevelli Heyeti kararı tekrar kurulmuştur.